Teknoloji Çevre Kirliliğine Nasıl Yol Açar

Bazı fiziki unsurların örneğin teknolojik aletlerin hava, su ve toprak üzerinde olumsuz etki yaratması ve canlı yaşamına engel olması durumundaki sorunlara ”Çevre kirliliği” denir. Teknolojinin günümüzde yararı olduğu gibi zararı da vardır. Mesela teknolojik ürünler genellikle petrol ürünleri, ağaç ürünleri gibi  maddelerden elde edildiği için çevre kirliliğine neden olur. Teknolojinin yol açtığı çevre kirlilikleri nedenleriyle birlikte başlıca şöyledir.

– Hepimizin evinde birçok elektrikli alet bulunur. Bu aletler çevreye elektromanyetik dalga yayarlar. Bu olay doğada ki bütün canlıları etkilediği gibi insanlarda da belirli ağrılar ile birlikte kansere kadar uzanan hastalıkların oraya çıkmasına neden olur.

– Petrolü kullanan taşıtların (araba, otobüs, uçak ) egzozlarından çıkan duman ozon tabakasının incelmesine sebep olur ve aynı zamanda o havayı soluyan canlılarında hayatını olumsuz etkiler.

– Çevremizdeki ağaçların bazı nedenlerden dolayı bilinçsiz bir şekilde kesilmesi ve yok olmasını oksijen sağlayan kaynağımızın da yok olduğu anlamına gelmektedir ve bu durum bizi olumsuz yönde etkiler.

–  Fabrika bacalarından çıkan zehirli gaz havanın kirlenmesine neden olup oksijen oranını azaltır ve aynı zamanda bu kirlilik asit yağmuru oluşumunu sağlayıp toprağı da kirletir.

– Bataryaların (pil) içerisinde cıva bulunur ve bu madde son derece zehirlidir. Bu piller geri dönüşüme atılmayıp suya, toprağa, veya havaya karışması tüm canlıları etkiler.

-Tahmin edildiği üzere radyoaktivite de çevre kirliliğine yol açar. Tıbbi içerikli üretimler, endüstri tipi üretimler ve çeşitli nükleer denemeler sonucunda çıkan radyoaktif maddeler hayvanları ve bitkileri etkiler. Besin zincirinin varlığından ötürü de bu radyoaktif madde tüm canlılara geçer ve böylece bağışıklık mekanizmasının işlev yitirmesi ve kansere neden olmak gibi problemler oraya çıkar.

Görüldüğü üzere teknolojinin gelişmesi ve teknolojik aletlerin kullanılmasıyla hem çevre kirliliğine yol açıp hemde kendi yaşamımızı kısaltmış oluyoruz. Bu aletlerin kullanımında biraz daha dikkatli davranırsak bu sorunlara maruz kalmamış oluruz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir