Fizik Tedavi Nedir Nasıl Yapılır

Fizik tedavi; Isı, ışık ve elektrik akımı kullanılarak vücudun yitirdiği hareketlerle ilgili işlevlerini veya ağrılarını eski haline getirilmesinde yardımcı olan bir uzmanlık alanıdır.

Bu tedavi servisi Birinci Dünya Savaşından sonra gelişti. Savaşta yaralanan insanların kırık, verem, bel ağrısı, yanık gibi sorunlarıyla ilgilenilmeye başlandı. Daha sonralarda ise doktorlar tarafından önerilen bir tedavi yöntemi haline geldiği görüldü. Fizik tedavinin amacını özetleyecek olursak ağrıların giderilmesi ile hareket ve kuvvetle ilgili işlevlerin eski haline getirilmesi için hastayı çeşitli testlerden geçirip sorunun tamamen ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmaktır.

Hastanın tedavi edilebilmesi için kullanılan yöntemler; Isı, elektrik akımı, masaj, işlevsel eğitim ve egzersizdir.

Isı Yöntemi: Ağrıyı azaltıcı ve dolaşımı uyaran özelliğe sahiptir. Kısa dalgalı radyasyon, sıcak su, sıcak nemli kompleksler, ultrason dalgaları şeklinde kullanılır.

Elektrik Akımı; Düşük akımlar uygulanıp cildin kasılması sağlanır. Bu yöntem kasların zayıflığını gidermek ve sinirlerin sağlamlığını kontrol amaçlı kullanılır.

Masaj; Dolaşıma yardımcı olarak ağrıyı ve krampları azaltmak için uygulanır. Genellikle eller kullanılır ve nadiren de olsa su ve çeşitli mekanik cihazlar aracılığı ile yapılabilir.

İşlevsel Eğitim; Hastanın rahat ve güvenilir bir hayat sürmesi sağlanır. Sakat kısımla değil tüm vücut için egzersiz yapması gerektiği aşılanır ve bu egzersizler öğretilir. Bu tür eğitimler oldukça zaman alır.

Egzersiz; Bu yöntem sıklıkla kullanılır. Eklemlerin hareket oranını arttırarak kasların hastanın da kontrolü altında kasılıp gevşemesine yardımcı olur. Hasta bu konuda eğitildikten sonra kendi kendine belli egzersizleri yapabilir. Aynı zamanda çeşitli egzersiz cihazlarıyla da eklem hareketleri sağlanabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir