Kahve Göz Sağlığını Koruyor

40 yıllık hatırı olmasının yanı sıra birçok faydası bulunan kahvenin yapılan son araştırmalara göre yeni bir faydasının daha bulunduğu ortaya çıktı. ABD’deki Cornell Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırmada, kahvenin içerisinde bulunan klorojenik asit adındaki maddenin göz sağlığı açısından çok büyük bir faydası olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca yapılan araştırmada, antioksidan özelliğine sahip bu maddenin diyabet ve yaşlanma sonucu retinada ortaya çıkan bozulma sebebiyle oluşabilecek körlüklere de engel olduğu gözlemlenmiştir.

Araştırmacılara göre insanın sindirim sisteminde  özümsendiği bilinen klorojenik asit ve buna bağlı ürünlerin, kahve içerek, kan retina bariyeri adındaki tabakaya geçişinin kolaylaştığını kanıtlama yönündeki çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi. Bu olayın kanıtlanması durumunda ise, doktorlar retinada oluşan hasarı önlemek için hastalarına ilk olarak kahve tavsiyesinde bulunması söz konusu.

İnce ve yarı saydam bir zar olan retina göz küresinin iç yüzeyini kaplamaktadır. Işığa duyarlı milyonlarca hücreye sahiptir ve görsel bilgi alıp düzenleme işlevi görmektedir. Bu yüzden bu tabaka gözde hayati bir önem taşımaktadır. Retina, metabolik açıdan son derece etkin dokulara sahip olduğundan dolayı çok fazla oksijene ihtiyaç duyar.

Bu yüzden zarda antioksidan savunma hatları ve serbest radikaller arasındaki denge bozulur ve bu bozulma strese yol açan oksidatif olarak tanımlanır. Görme kaybının en bilinen nedeni ise retinanın oksijensiz kalması ve serbest radikallerin üretilmesidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir