Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır

Kanal tedavisi diğer bir adıyla Endodonti olarak bilinmektedir. Dişin en iç kısmında bulunan yumuşak tabakanın kendisini tamir edemeyecek kadar hasar görmesi sonucunda uygulanan tedaviye kanal tedavisi denmektedir. Bu yumuşak tabakanın adı ise pulpadır. Pulpanın iltihaplanmasının sebebi kırık dişlerdeki yada derin çürüklerde ki bakterilerdir. İltihaplanmış veya zarar görmüş pulpa çıkarılmadığı taktirde diş ve çevresinde enfeksiyona neden olur ve diş kaybedilebilir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle tedavinin ağrısız bir şekilde olması için dişe anestezi yapılmalıdır. Sonra çürük ve kök kanalındaki doku artıkları temizlenerek iltihaplı pulpa çıkartılır. Uygun solüsyonlarla kanal irrigasyonu yapılması için kök ucuna kadar tüm kanallar genişletilir. Kanal tedavisi bir seanstan daha fazla sürecek ise, dişe geçici olarak dolgu yapılır ve kanallara ilaç koyularak iyileşmenin dahada hızlanması sağlanır. İyileştiğine emin olunan dişin kanalları özel bir dolgu maddesi aracılığı ile doldurulur.

Peki kanal tedavisi yapılan dişin ömrü ne kadardır?

Eğer dişin tekrar çürümesini ve enfeksiyon kapmasını önlemek için tedbirler alırsanız dişe ömür boyu hiçbir şey olmaz. Bu süreç içerisinde düzenli olarak doktorunuza giderek kontrol yaptırmayı ihmal etmemelisiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir