Dünya’nın En Çok Söylenen Şarkısı

Dünya’da en çok söylenmiş ve hala söylenmekte olan şarkı hangisidir diye sorulduğunda hemen aklımıza gelmeyebilir. Fakat eminim ki hepiniz bu şarkıyı ezbere bilmektesiniz. Bu şarkı tüm doğum günlerinde söylenen ”iyi ki doğdun -isim-” ya da ”mutlu yıllar sana”  şarkısıdır.

1893’de ABD’nin Kentucky eyaletinde iki öğretmen kız kardeşin öğrencilerinin söylemeleri için besteledikleri bu şarkının doğum günleri için söyleneceği kimsenin aklına gelmezdi. İki kız kardeşin bestelediği bu şarkının orijinal adı ise ”Good Morning to All”  idi.

Kilisede org ve konserlerde piyano çalan, kardeşlerin büyük olanı Mildred Hill aynı zamanda şarkının müziğini yapmıştır. Mildred’in kendisinden dokuz yaş küçük olan kardeşi Patty ise şarkının sözlerini yazmıştır. Bu iki kardeş şarkının telif haklarını almışlardır fakat Robert Coleman adında birisi şarkının sözlerini ”Happy birthday to you” olarak değiştirmiştir. Şarkı zaman içinde yayıldığından ilk bestecileri bile unutulmuştur.

Bir gün bu şarkı Broadway’de bir müzikalde söylenmeye başlandı ve o güne kadar ortalarda gözükmeyen üçüncü kardeş Jessica hemen mahkemelere başvurdu. Jessica şarkının tüm telif haklarını ailesinin üzerine aldı ve bu haber tüm dünyada yankı uyandırdı. Çünkü o günden sonra telefonla yarım milyondan fazla insana bu şarkıyı dinleten tanıtım firmaları geri adım atarak şarkıyı bir daha dinletmediler. Çoğu müzikal bu şarkıyı repertuarından çıkartmıştır. Bazıları ise telif hakkı nedeniyle bu şarkıyı bir düz yazı ya da şiir gibi okumuşlardır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir