Kalıtsal Hastalıklardan Korunmak İçin Neler Yapılmalıdır

Kalıtsal hastalıklar kusurlu genlerin bir kuşaktan diğer bir kuşağa aktarılması sonucunda meydana gelir. Fiziksel ve psikolojik karakterler ana-babadan, çocuklarına nakledilir. Bu karakterler ve olabilecek hastalıklar, nesilden nesle kromozomların üzerindeki kalıtım genler tarafından taşınır. Hastalık geni taşıyan iki birey evlendikleri taktirde doğacak çocukları hasta olma ihtimali dörtte bir oranındadır. Bir birey hasta diğer birey sağlıklı ise çocuklarının hiç biri hasta olmaz sadece bu hastalıklı geni taşırlar. Bunlara da taşıyıcı denir. Peki kalıtsal hastalıklardan korunmak için neler yapılmalı.

– Akraba evliliği yapılmamalı ve evlenmeden önce mutlaka gen testi yaptırılmalıdır. (Ülkemizde akraba evliliği oranı %20 den fazladır)

– Sıklıkla hastaneye gidip sağlık taraması yapılmalıdır.

-Bu konu hakkında aileler bilgilendirilmelidir.

-Kalıtsal hastalık geni taşıyan evli kişiler çocuk yapmakta ısrarcı olmamalıdır.

Hastalık belirlendikten sonra bu konuda önlem alınırsa çocuklara aktarılma riski azaltılabilir. Bu yüzden erken teşhis çok önemlidir. Sağlık konusunda gün geçtikçe ilerleyen teknoloji ve bilim adamlarının çalışmaları sayesinde genler tarafından insanlara aktarılan kalıtımsal hastalıklar artık geçmişte kalacak.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir