Uzak Durmamız Gereken 7 Beyaz

Hepimiz bildiği ya da halk arasında sıkça duyduğumuz uzak durmamız gereken 3 beyaz vardır. Fakat bilinenin aksine bu beyazların sayısı üçten de fazladır. Un, şeker ve tuzun dışındaki diğer dört beyazın bize vermiş olduğu zararlar aşağıda belirtilmiştir.

Beyaz Şeker: Besin açısından vücudumuz için hiçbir katkısı bulunmaz. 3 gram şeker vücudumuza yaklaşık 12 kalori aldırıyor. Şeker ihtiyacınızı meyveler ve tahıl içeren gıdalardan sağlayabilirsiniz.

Beyaz Un: Unlar parlak ve beyaz bir görünüme sahip olmak için birçok kimyasal işlem görürler. Yapısında basit karbonhidrat vardır. Bu yüzden çabuk acıkıp fazla kilo almamıza neden olur.

Tuz: Beslenmemizde çok fazla olmayacak şekilde tuz kullanılabilir. Sodyum bulunan besinlere tuz eklemek sakıncalıdır. Çünkü sodyum vücudumuzda ki suyu tutar ve ödem oluşmasına sebep olur.

Beyaz Çikolata: Yüksek oranda kaloriye sahip olup, yağ bakımından oldukça zengindir. İçerisinde saf kakao barındırmadığı için hiçbir antioksidan değeri bulunmamaktadır. Antioksidanı yüksek olan çikolata ise bitter çikolatadır.

Beyaz Patates: Tüketildiğinde kan şekeri oranını yükseltip, metabolizma hızını yavaşlatır.

Beyaz Ekmek: Karbonhidrat ve sodyum içerir. Bir dilim ekmek bünyesinde 58 kalori barındırır.

Beyaz Şarap: Çeşidine yada markasına göre kalori miktarı değişiklik gösteren beyaz şarap bünyesinde yaklaşık olarak 70 ile 270 arasında kalori barındırır. Beyaz şarap tüketimi yerine, beyaz kuru üzüm şarabını tercih edebilirsiniz.

Belirtilen bu 7 beyazdan uzak durup sağlıklı bir şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir