Eyalet Ayaklanmalarının Sonuçları Nelerdir

XVII. yüzyıl Osmanlı Devleti’nin Duraklama dönemidir. Merkezi otoritesi sarsılan devlet; İstanbul’da ,Anadolu’da ve Eyaletlerde isyanlarla karşılaşmıştır.

Eflak, Boğdan, Erdel, Bağdat, Yemen, ve K. Afrika’da çıkan bu isyanlar devletin zaten sarsılmış olan otoritesine daha da zarar vermiştir. Ordunun ve ekonominin bozulması, uzun süren savaşlar yaşanması halkın devlete duyduğu güveni sarsmış,eyaletlerde de buna bağlı olarak ayaklanmalar çıkmıştır.Bu dönemde eyaletlerde çıkan isyanlarda ulusal devlet kurmaya yönelik bir milliyetçilik düşüncesi bulunmamaktadır.Çünkü milliyetçilik düşüncesi 1789 Fransız İhtilali sonrası siyasi bir karakter kazanmıştır. Yerli hanedanların desteklediği bu isyanlar sırasında Osmanlı, Avrupalı devletlerle zaman zaman karşı karşıya gelmiştir.

Osmanlı’nın en büyük idari birimi olan eyaletlerde çıkan ayaklanmalar başkentteki yeniçeri ayaklanmaları ve Celali isyanları kadar devleti olumsuz yönde etkilememiştir.Eyaletlerde var olan bu ayaklanmalar XIX. yüzyıla kadar devlet otoritesini sarsacak kadar bir daha etkin olmamıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir