Organik Tarımın Yapılması İçin Öneriler

Bitkisel üretimi arttırmak için son yıllarda kullanılan tarımsal ilaçlar ve bilinçsiz gübre kullanımı nedeniyle hem sağlığımıza  hemde damak tadımıza hitap etmeyen zararlı ürünler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bu zararlı olan tarımsal ilaçlar toprağın altından sızarak yeraltı sularına ulaşır ve bu durum tüm canlıların sağlıklarını tehdit eder.

Pek çok bilinçli insan bu yöntemi uygulamak yerine organik tarım yapmayı tercih ederek doğaya ve insan sağlığına zarar vermemiş olurlar.

Organik tarımın yapılması için öneriler

-Kullanılan gübrelere dikkat edilmelidir. Kolay çözülebilen mineral gübrelerin yerine, çürütülmüş bitkisel atıklar ya da hayvansal gübreler kullanılmalıdır.

-Toprağın verimliliğini ve yapısını korumak için ekim nöbeti uygulanmalıdır. Aynı zamanda toprağın gübrelenmesi de sağlanmış olur.

-Kesinlikle bitki değil, toprak gübrelenmelidir.

-İlaçlama yaparken kimyasal ilaçlardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine doğal bitki özlerinden elde edilen ürünler kullanmak hem toprağın direncini hemde verimini çoğaltacaktır.

-Tohum ve bitki çeşidini seçerken dayanıklı olduğundan emin olun.

-Ürünlere zarar veren böceklerden kurtulmak için, ürünlere yararlı böcekler kullanılmalıdır.

-Hastalıklarla uğraşarak zaman kaybetmemek ve sorunu tamamen ortadan kaldırmak için, hastalıkların çıkış nedenleri araştırılmalıdır.

-Çiftlikte bulunan hayvanları sağlıklı beslemek gerekir.

-Ahıl ortamı iyileştirilmelidir.

-Toprak yapısını iyileştirmenin yolları aranmalıdır.

-Toprağın verimliliğini azaltan anız yakma işlemini uygulamamak gerekir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir