Otlukbeli Savaşı (1473)

 

Otlukbeli Savaşı; Osmanlı hükümdarı Fatih Sultan Mehmet ile Akkoyunlu Devleti hükümdarı Uzun Hasan arasında 11 Ağustos 1473 yılında Erzincan’da ki Otlukbeli ovasında yaşanmıştır.

Uzun Hasan’ın Osmanlı’nın düşmanı olan Venedik’le işbirliği yapması ve Doğu Anadolu topraklarında hak iddia etmesi iki devlet arasında savaşı kaçınılmaz hale getirmiştir.

İstanbul’un fethi sırasında kullanılan topları bu savaş sırasında da kullanmak isteyen Fatih Sultan Mehmet, ilk kez hafif havan topları döktürerek bu savaş sırasında kullanmıştır.Engebeli arazide başarılı aşırtma atışları yapan Osmanlı topları Akkoyunlu ordusunu toparlanamayacak şekilde bozguna uğratmıştır.

Bu savaşı kazanan Osmanlı Devleti Doğu Anadolu’nun güvenliğini büyük oranda sağlamıştır.  Yenilginin ardından siyasi gücü zayıflayan Akkoyunlu Devleti yıkılış sürecine girmiştir ancak; devleti yıkan bu savaş değil Şah İsmail’dir. Şah İsmail zayıflayan Akkoyunlu topraklarında daha sonra Safevi Devleti’ni kurmuştur.

Dönemin teknolojisi ve koşulları göz önünde bulundurulduğunda savaşta kullanılan  taktikler ve insan gücü bakımından XV. yüzyılın en önemli savaşı olarak kabul edilebilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir