Preveze Deniz Savaşı (1538)

 

Osmanlıların Akdeniz’de güç kazanması ve Barbaros Hayrettin Paşa ‘nın Venedik Adalarının önemli bir kısmını alarak Korfu ‘yu kuşatması sadece Venedik ‘in değil Kutsal Roma Germen İmparatoru Şarlken ‘in de çıkarlarını zedelemiştir.(Osmanlı tahtında bu sırada Kanuni Sultan Süleyman bulunmaktaydı.)

Bunun üzerine; Venedik, Ceneviz, Malta, İspanya ve Portekiz birleşerek Andrea Doria komutasında bir Haçlı donanması oluşturulmuştur.(Andrea Doria bu dönemde Şarlken’in hizmetinde bulunmaktaydı,kendisi Cenevizli bir denizcidir.) 602 parça gemiden oluşan Haçlı donanmasına karşı, Barbaros emrindeki Osmanlı donanması 122 parça gemiden oluşmaktaydı.

Osmanlı donanması bu savaşta Y şeklinde konuşlanmış.Barbaros merkezde bulunurken; sol kanadı Seydi Ali Reis, sağ kanadı ise Salih Salih Reis komuta etmiştir.

Savaşın sonucunda ise;

1) Osmanlı donanması büyük bir başarı sağlayarak Akdeniz’i Türk gölü haline getirmiştir.

2) Suriye ve Mısır deniz yolunun güvenliği sağlanmıştır.

3) Mora ve Dalmaçya kıyılarındaki bazı adalar Osmanlı’ya katılmıştır.                                                                                                                                   (Preveze ‘nin yıl dönümü olan 28 Eylül her yıl Denizcilik günü  olarak kutlanmaktadır. )

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir