Meme Kanserinin Nedenleri

Günümüze kadar yoğun bir şekilde devam eden sıkı çalışmalara karşın diğer tüm kanserlerde olduğu gibi meme kanserine de neyin neden olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ama bu çalışmalar doğrultusunda kanserle ilgili belli başlı bir kaç neden ortaya sürmüşlerdir.

1.Yaş; Henüz buluğ çağına girmemiş olanlarda rastlanmaz. Ergenliği tamamladıktan sonra nadiren ve 45-55 yaşları arasında ise çok yüksek oranda görülür.

2.Kalıtım; Bu neden henüz kanıtlanmasa da, annesinde böyle bir hastalık varsa kendisinde de görülme olasılığı hasta olmayan insanlara göre 2-3 kat daha yüksektir. Eğer ailesinde meme kanseri olan bir kadın bu hastalığa erken yaşta yakalanır.

3.Hormonlar; Bazı hormonların meme kanserine etkisi araştırılmaktadır. Östrojen hormonunun kansere neden olduğu söylenmektedir, ama bu doğru değildir ve böyle bir şey söylenemez. Östrojen hormonu yalnızca kanseri yaymakta ve hızlandırmaktadır.

4.Doğum Kontrol Hapı; Bu hap meme kanseri olma olasılığını arttırmaktadır.

5.Doğum; Yaş ilerledikçe doğum yapıp emzirmek meme kanseri riskini arttırıyor. Doğum yapıp emziren ile yapmayıp emzirmeyen kişilerde ise kanser riski çocuk sahibi olmayanda daha fazladır.

6.Virüs etkeni(süt etkeni) ; Fareler üzerinde yapılan bu deneyde fareler yavrularını sütleriyle beslerken onlara “virüs etkeni” geçirdikleri gözlenmiştir. Bu etkene bağlı olarak meme kanseri oluşabilir.

7. Yerel Etkenler; Bazı ülkelerde bu hastalığa neden olan diğer bir faktörde ayrılıklar olduğu söylenmektedir. Japonya’daki kadınların batıda yaşayan kadınlara oranla meme kanserine yakalanma olasılığı düşüktür.

Kısacası bu hastalığın tam nedeni bilinmese de yukarıda yazılan nedenler doğrultusunda hastalık meydana gelebilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir