Ozon Tabakasının Görevleri Nelerdir

Ozon bir moleküldür ve kimyasal olarak üç adet oksijen atomundan oluşmaktadır. Atmosferin en önemli bileşenlerinden olan ozon, çoğunlukla gaz halindedir. Atmosferde bulunan ozon tabakası ise adını ozon denilen bu gazdan almaktadır. Ozon tabakası yeryüzünden yaklaşık olarak 10-50 km yukarıda yer alır. Ozon tabakası dünyaya gelen zararlı güneş ışınlarını engeller ve deri kanseri başta olmak üzere bir çok cilt hastalığına yakalanmamızı engeller. Yaşamımızın ilk 20 yılında sağlığımızı büyük ölçüde tehdit eden bu hastalıktan korunmak için güneşle çok fazla temasta bulunmamak ve güneş kremleri kullanmak gerekir.

Ozon tabakasının görevleri

1-Yukarıda da yazıldığı gibi ozon tabakasının en önemli görevi güneşin zararlı ışınlarının yeryüzüne inmesini engellemektir.

2-Stratosferde bulunan ozon tabakası uzaydan gelen ışınları da engellemektedir.

3-Dalga boyları 2400 Angström’den küçük ışınların ozonla reaksiyona girmesinden dolayı bu ışınlar tabakanın altına geçemezler.

4-Mor ve ötesi ışınların soğurulması sonucunda sıcaklık düşer ve ısı dengesi düzenlenir. Bu soğurulma dünyamızın ikliminin belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir