Sağlıklı Yaşam İçin Tuzu Azalt !

Vücudumuzdaki sinirlerin ve kasların vazifelerini doğru olarak yerine getirmeleri için sodyuma ihtiyaçları vardır. Vücudumuz sodyum gereksinimini ise günlük hayatta farkında olmadan bol bol kullandığımız tuzdan alır. Aşırı derecede tuz kullanmak birçok hastalığa neden olmakta ve bu hastalıklardan en sık görüleni yüksek tansiyon rahatsızlığıdır.

Bazı kaynaklara göre tuzu doğru oranda kullanmamız kalp ve damar sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu yüzden tuz kullanırken aşırıya kaçmamak önemlidir. Ama bazı insanların tuz alışkanlıkları vardır. Yapılan bazı araştırmalara göre tuzlu gıdalar beynimizdeki zevk uyaranlarına sinyaller yolluyor. Bu sinyaller zamanla kişide tuza karşı bir tatminsizlik yaratıyor ve kişinin daha fazla tuz istemesine yol açıyor. Bazı kaynaklar ise tuzun sonradan kazanılan bir tat olmasından dolayı kişinin bu alışkanlığından kolayca vazgeçebileceğini belirtmektedir.

Bazı yemeklerde ne kadar sodyum olduğunu anlamanız için dilinizi kullanmanız yetmeyebilir. Bu durumlarda gözleriniz devreye girer. Aldığınız gıdaların üzerinde ”Sodyumu azaltılmış” etiketini görürseniz bilin ki o ürün yüzde 25 miligram daha az sodyum içermektedir. Tuz genelde yiyeceklere sonradan eklenir ve daha sonra bir takım baharatlar tarafından tadı saklanabilir. Az yağlı ve az kalori içeren besinlerde lezzet açısından başarı sağlamak için daha çok sodyum kullanılır.

Eğer hayatınızda tuzu azaltmak istiyorsanız dışarıdan yemek yerine evde kendinizin yaptığı yemekleri yemeyi tercih edin.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir