Tüp Bebek Tedavisi Aşamaları Nelerdir

Anne adayının yumurtalıklarından bazı özel yöntemlerle yumurtalar alınır. Aynı şekilde erkeğin spermi de alınarak vücut dışındaki bir ortamda yani laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanır. Bu döllenme sonucunda oluşan embriyo anne rahmine yerleştirilir. Bu embriyoya tüp bebek adı verilir. 2 çeşit tüp bebek uygulaması vardır.

  1. Klasik tüp bebek uygulaması = IVF
  2. İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu = ICSI

Ülkemizde tüp bebek uygulamalarında en çok 2. yöntem tercih ediliyor. Tüp bebek yöntemi için izlenmesi gereken yol 2 aşama içinde aynıdır. Tüp bebek tedavisi için aşamalar şunlardır :

Birinci Aşama : Bu aşamada çiftler dinlenir, yapılmışsa daha önceden uygulanan tedaviler incelenir. Bu değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda tedavi planlanır ve tedavinin başlayacağı gün belirlenir.

İkinci Aşama : Yumurtalıkların uyarılması ve yumurta oluşturulması :
Bu aşamada yumurtalıklarda çok sayıda yumurta oluşturmak için yumurta geliştirici ilaçlar (iğne tedavisi) uygulanır. Çok sayıda yumurta oluşturulmak istenmesinde amaç çok yumurta ile çok embriyo oluşturmak ve iyi embriyoların seçilerek rahme konulmasıdır. Bu nedenle bir değil birden fazla yumurta oluşturulmak istenir.

Üçüncü Aşama : Bu aşama gelişmiş olan yumurtaların toplanması ve laboratuvar da döllenmek için saklanması gereken aşamadır. Bu arada erkekte sperm verir. Eğer veremiyorsa mikro tese yöntemi ile sperm alınır.

Dördüncü Aşama : Artık toplanan yumurtalar ve spermler ile döllenme işlemi uygulanır. Döllenen yumurtalar saklanmak üzere laboratuvara götürülür.

Beşinci Aşama : Döllenmiş olan ve laboratuvarda saklanan yumurtalar 5-10 dakika içerisinde acı çekmeden kolay bir yöntemle yerleştiriliyor. Bu işlemde 12 gün sonra anne adayı test yaparak işlemin başarıyla sonuçlanıp sonuçlanmadığı öğrenmiş olur.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir