10 Adımda Sağlıklı Dişler

Ağzınız hijyen bakımından kötü durumdaysa, beraberinde birçok hastalık doğurur. Dişlerde iltihap olması o iltihabın bütün vücuda yayılabileceği anlamına gelir. Hijyene dikkat edilmediği zaman böbrek ve karaciğer sorunları, diş ve diş eti rahatsızlığı, kalp sorunları ve ayrıca kansere kadar gidebilecek şekilde vücut zarar görür. Sağıklı dişlere sahip olmak için önerileri dikkate alıp uygularsak bu tür rahatsızlıklara mahal vermemiş oluruz.

10 Adımda Sağlıklı Dişler :

  1. Çocuk Yaşlarda Başlamalı : Bu dönemde beslenmeye oldukça önem verilmeli. Taze meyve ile süt ve süt ürünlerinde oldukça zengin olan A, D ve C vitaminleri diş eti ve diş sağlamlığı açısından oldukça yararlıdır. Çocuklarda meme ve biberon alışkanlığı  2 yaşından sonra vazgeçirilmelidir.
  2. Sert Besinler : Dişlerinizin zarar göreceğini düşünerek sert yiyecekleri yemekten kaçınılmamalı. Elma, havuç ve erik gibi yiyecekleri dişlerimizin sağlam olması için yemek gerekir.
  3. Yılda 2 Defa Kontrol : Çoğumuz diş doktoruna ağrı hissedersek başvururuz. Fakat yılda en az 2 kez diş kontrolü yapılması şart.
  4. Şeker Kullanımı : Şekerler ve asitli, kola ve gazoz gibi içecekleri tüketmekten kaçınılmalı ve tatlı bir şey yedikten sonra ağzınızı suyla çalkalamalısınız.
  5. Diş Fırçalama: Her akşam yemek yedikten sonra ve yatmadan önce mutlaka dişlerinizi fırçalamalı ve dişlerinizi belirli diş fırçalama yöntemlerini uygulayarak fırçalamalısınız.
  6. Kürdan: Diş temizlemede kürdan asla kullanılmamalı ve diş aralarını temizlemek için doktorların önerdiği diş ipleri kullanılmalıdır.
  7. Sigara-alkol: Diş sağlığı korumak için bu iki alışkanlıktan uzak durmak gerekir.
  8. Dişleri Kıracak Olarak Kullanma : Antep fıstığı, fındık ve ceviz gibi kabuklu yiyecekleri dişlerinizle kırmamalısınız.
  9.  Ağzı Açık Uyuma: Uyurken burundan nefes almaya çalışmalısınız. Burnunuzdan nefes alamıyorsanız buna neden olan tıkanıklık problemlerini ortadan kaldırmalısınız.
  10. Alışkanlık kontrolü: Ağzımıza kalem alma, sakız çiğneme, tırnak yeme, parmak sokma, dudak, parmak, yanak ısırma ve özellikle ilkokul sıralarında çeneye el dayama gibi diş ve çene için zararlı alışkanlıklardan vazgeçmeliyiz. Aynı zamanda çok soğuk veya çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıyız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir