Berat Kandilinin Önemi Nedir

İslam aleminde kutsal sayılan gecelerden biri olan Berat Kandili, şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci güne bağlayan gecedir. Osmanlı’da 2.Selim döneminde minarelerde kandil yakılırdı ve bu nedenle ismi kandil olmuştur.

Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfuzdan dünya üzerine topluca indirildiği gece Berat gecesidir ve buna inzal denmektedir. Kur’an-ı Kerim’in Peygamberimize ilk defa bölük bölük indirilmeye başlandığı gece ise Kadir gecesidir ve buna tenzil denir.

Berat kelimesinin orijinal hali Beraettir. Beraet kelimesi sözlükte ”herhangi bir zorluktan kurtulmak ya da beri olmak” anlamlarına gelmektedir. Bu gecenin mübarek gece olmasının sebebi bereketli ve aydınlatıcı bir gece olmasındandır. Bu gece günahlarımızın affedilmesi ve temize çıkarılmamız için önemli bir gecedir. Kullar bu gecede ihsana kavuştukları için Rahmet gecesi olarak da bilinmektedir. Müslümanlara göre Berat gecesinde ibadet etmenin birçok sevabı vardır.

Peygamber efendimiz bu gece için şöyle buyurmaktadır:

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman ibadete kalkın ve o gecenin gündüzünde oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allahü Teala o andan fecir oluncaya kadar: ‘Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. Müptela olan yok mu, ona kurtuluş vereyim’ buyurur.”

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir