Beyin Kanaması Nedir Belirtileri Nelerdir

Kafatası altındaki damarların birliktelikleri bozulduğunda, kanın beynin içine veya üzerine birikmesine beyin kanaması denir. Bu rahatsızlık en çok yüksek tansiyondan,damar yapısında oluşan anormalliklerden veya travma gibi sorunlardan oluşabilir. Kafatasınıza aldığınız bir darbe travmaya neden olabilir ve kanamaların oluşmasın tetikler. Beynin yapısal bozukluğu veya tümör, beyin dokusunda kendi kendine de kanamalar oluşmasına neden olur. Beynin yapısında önceden de bulunan bir sorun yoksa, mevsim değişikliği beyin kanamasına neden olmaz. Fakat yaz aylarında sıcaklık artması, güneş gibi etmenler tansiyonu yükselteceğinden beyin kanamalarına sebebiyet verebilir. Peki beyin kanaması geçirdiğimizi nereden anlayabiliriz, bu rahatsızlık kendini nasıl belli eder onu açıklayalım.

– Bulantı ve kusma.

– Şiddetli baş ağrısı.

– Uykuya eğilim, uyuşukluk veya herhangi bir yerini hareket ettirememe.

– Bilinç bulanıklığı.

– Konuşma zorluğu ve eksikliği gibi belirtiler gösterebilir. Genel olarak yüz kızarır ve ağzınız hafif kaymış gibi bir görüntü oluşur.

Eğer bir kişi beyin kanaması geçiriyorsa hareket edemez ve olduğu yerde bayılır. Şiddetli olup olmamasına göre bu rahatsızlık bilinç kaybı ve ayrıca komaya bile sebep olabilir. Böyle belirtileri olan bir durumla karşılaşırsak en yakın sağlık kuruluşuna gitmemiz gerekmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir