Faranjit Nasıl Tedavi Edilir

Genellikle kış aylarında karşımıza çıkan faranjt, mikroplarla virüslerin boğaza yerleşip orada enfeksiyon oluşturması sonucunda oluşur ve bulaşıcıdır. Bazı insanlarda bu rahatsızlıkla uzun süredir yaşamaya alışmıştırlar. Fakat artık rahatsız edici şikayetler gözlenmez ve hastalık kronikleşmiş olur. Bu duruma müzmin faranjit denmektedir. Hastalık çok şiddetli ve yeni yeni başladığı durumlara ise akut faranjit denir. Boğazda kızarıklık ve şişlik, geniz akıntısı, burun akması ve şişlik gibi bulguları vardır. Hastanın söyledikleri ve doktor muayenesi sonucu tahlile gerek duymadan hastaya farenjit teşhisi konur. Fakat gerekirse farenjitin oluşmasına neden olan sorunu bulmak için doktor tahlile gerek duyabilir.

Bu hastalığın tedavisine başlarken ilk olarak hastanın boğaz kültürü alınıp hastalığın mikrobik olup olmadığı belirleniyor. Hastanın tedavisinde bakterileri ortadan kaldırmak için antibiyotik kullanımı öenmlidir. Böylece hastanın iyileşme süresi hızlanır. Antibiyotikten başka ağrı kesici, ateş düşürücü, öksürük kesiciler veya alerjisi olanlar için alerjiyi önleyici ilaçlar kullanılabilir.  Faranjit türlerine göre tedavi edilir.

Kronik Faranjit Tedavisi : Bu tedavi yöntemi uzun zaman alır ve oldukça zordur. Tedavinin nasıl yapılacağını belirlemek için hastalığın oluşmasında başka bir etmen olup olmadığı araştırılır. Eğer başka bir etmen bulunursa ilk önce bunun tedavisine başlanır. Fakat bu tür faranjitler tamamen ortadan kalkmaz.

Akut Faranjit Tedavisi : Sıcak bitki çayları içilmesi iyi gelmektedir. Eğer akut faranjite virüsler neden olmuşsa bu hastalara antibiyotik vermeye gerek yoktur. Antibiyotik kullanmak yerine burun açıcı spreyler, ağrı kesici-ateş düşürücü ilaçlar, öksürük kesiciler, ağız gargaraları ve alerjisi olan hastalara antihistaminiklerin kullanılması daha etkili olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir