Astım Belirtileri Nasıl Ortaya Çıkar

Vücudumuz hayatta kalmak için, soluduğumuz havayı akciğerlere ileten bronş adı verilen yapılara sahiptir. Bu bronşlar çeşitli faktörler tarafından uyarılır ve bu uyarılma sonucunda bronşlar kasılır ve darlaşır.Bu daralmalar sonucu nefes almak güçleşir. Ama hava almaktan ziyade nefes vermek daha zordur. Bu tür bronş kasılmalarına astım denir. Astım istatistiklere göre çocuklarda %10, yetişkinlerde %5 oranında görülür. Astımlılar bazı maddelere karşı aşırı duyarlıdırlar ve bu maddeler hastalarda hırıltılı nefes alma ve öksürme gibi sorunlar oluşur. Bu sorunlar genellikle nöbet ile bilikte oluşur ve belirli bir zamanı yoktur. Astım hastalığı kendini şu şekilde belli eder :

– Hırıltılı Nefes Alma : Astımın en önemli belirtisi az önce bahsettiğimiz gibi nefes alma ve vermede güçlük çekmektir. Zor bir şekilde nefes verirken bu esnasında hırıltı tarzında sesler çıkartır. Tabi ki bu hırıltılar sadece astıma özgü bir olay değildir. Başka solunum sorunlarında da bu hırlamalar görülebilir. Astım hastaları sık sık nefes alıp verirler. Çünkü o nefesin onlara yetmeyeceğini düşünürler.

– Öksürük : Genellikle sabahları ve gece meydana gelir. Rahatsız edici , kuru ve uzun süre geçmeyen bir öksürüktür. Bu öksürüğün nedeni bronşun çevresindeki kasların kasılması veya  balgamdır.

– Morarma : Bu belirti artık hasta ağırlaşırsa meydana gelir. Göğüs bölgesi deri sanki kaburgalara yapışmış (içe çökmüş) bir görüntü oluşturur.  Bu durumda hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir