Zona ile Ağrılarını Dindirme

Viral bir sinir enfeksiyonu olan zonanın oluşma nedeni, suçiçeği hastalığına da yol açan ”Herpes zoster” adındaki virüsten kaynaklanmaktadır. Çocukluk dönemlerinde suçiçeği hastalığına yakalananların ilerleyen yaşlarda zonaya yakalanma olasılığı daha yüksektir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kanser ve HIV hastaları zonaya daha çabuk yakalanırlar. Ayrıca belirli bir yaşı aşmış kişilerinde zonaya yakalanma riski oldukça fazladır.

Herpes zoster adındaki virüs suçiçeği geçiren kişinin omuriliğine yerleşir ve bu pasif durumdadır. Eğer bu virüs, ciltte dermetom adındaki sinir ağında dolaşırsa aktif hale gelir ve bu da zonanın oluşmasına sebep olur. Zona ağrılarından kurtulmak çok zor değildir. Sadece biraz bilgi sahibi olmanız yeterli olacaktır.

Zonanın ilk belirgin temel belirtisi, parlak kırmızı isilik şeklinde oluşudur ve bu isilikler kaşıntıya sebep olabilir. Bir kaç gün sonra bu isiliklerin olduğu bölgede su kabarcıkları ortaya çıkar ve biraz ağrı ile yanma hissi oluşturur. Bu his yaklaşık 14-15 gün sürer ve kuruyup dökülünce son bulur. Bu hastalık bulaşıcı olduğu için başka birisinin temas etmesine izin vermeyin ve uygun bir cilt bakımı yaptırın. Ayrıca dar kıyafetler yerine bol ve ince kıyafetler giymeyi tercih edin. Zona ağrısını, yaratmış olduğu kaşıntıyı ve yanma hissini azaltmak için o bölgeye buz torbası ile müdahale yapın. Bu geçici bir yöntemdir fakat epey işe yarar. Bunun dışında o bölgeyi temiz bir lif ve sabun ile yıkayın. Bu sayede kabarcıkların kurumasını sağlayacaksınız. Diğer bir yöntem ise yıkanan bölgeyi kuruladıktan sonra Q tipli bir demir oksit losyonu ile temizlemektir. Bu losyon büyük ölçüde sizi ağrılardan ve kaşıntıdan uzak tutar.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir