Bayram Namazı Nasıl Kılınır

Bayram namazı cemaatle birlikte kılınır ve iki rekattır. Bayram namazlarında ezan okunmaz fakat namazdan sonra bayram hutbesi okunur. Diğer kılınan namazlardan farklı olan bayram namazında, birinci ve ikinci rek’atta üçer kere olmak üzere toplamda altı tekbir alınmış olur. Bu tekbirlere ise ”Zevaid” tekbirleri denmektedir.

Bayram Namazı Kılınışı Birinci Rek’at:

-Öncelikle cemaat, safları düzgün tutmalıdır ve sıralı bir şekilde imamın arkasında durmalıdır. Daha sonra “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diyerek niyet etmiş olur.

-Cemaat imama uyar. İmam “Allahu Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırır ve aynı şekilde cemaatte imama uyarak ellerini yukarı kaldırır, ardından göbeğinin altında birleştirir.

-Eller göbeğin altındayken imam ve cemaat içlerinden Sübhaneke’yi okurlar ve okuduktan sonra üç kere tekbir alırlar. Tekbirler şu şekilde alınır.

1-İmam “Allahu Ekber” diyerek ellerini yukarı kaldırır ve sonra aşağı salar. Cemaat imama uymaktadır.

2-İkinci seferde aynı şey olur cemaat imama uyar ve imamla birlikte “Allahu Ekber” deyip ellerini önce yukarı kaldırır sonra aşağı salar.

3-Yine “Allahu Ekber” denilerek eller yukarı kaldırılır fakat bu sefer aşağı salınmaz göbeğin altında birleştirilir.

-Daha sonra imam içinden Euzü Besmele okur ardından sesli bir şekilde Fatiha ve herhangi bir sure okur ama cemaat okumaz yalnızca imamı dinler.

-Rüku ve secdeye durulur sonra ayağa kalkılarak eller tekrar bağlanır.

Bayram Namazı Kılınışı İkinci Rek’at

-İmam içinden Besmele okur sesli olarak da Fatiha ve herhangi bir sure okur. Sureler bitince imam sesli bir şekilde cemaat ise içinden birinci rek’atta ki işlemleri uygular fakat bu sefer yere oturulur ve kalkılmaz

-En son oturur vaziyetteyken Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina duaları okunur ve ilk önce sağa daha sonra sola selam verilerek namaz bitirilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir