Çocuklar Bulaşıcı Hastalıklardan Nasıl Korunur

Genellikle ilkbahar aylarında çocuklarınızı grip, farenjit, nezle, larenjit, orta kulak iltihabı ve sinüzit gibi bulaşıcı solunum yolları hastalıklarına neden olan mikroplardan korumak gerekmektedir.  Bu mevsim değişikliği hastalıklarına karşı çocuklarımızı korumak için alınacak önlemler şunlardır :

  • El Yıkama : Çocuklarınızın ellerini el yıkama kurallarına göre iyi bir şekilde yıkayarak hastanelerde ki ve evlerinizde ki enfeksiyonlardan korumuş olursunuz. Özellikle her dokunma ve her yemek yemeden sonra mutlaka çocuklarınız ellerini yıkamanız gerekmektedir. Kendi başına el yıkaması için çocuğunuza el yıkama sabunu ile 40-60 saniye ellerini yıkaması gerektiği öğretin ve alıştırın.
  • Dengeli Beslenme : Yeni doğan bebeklerinin ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmeleri gerekmektedir. Bebeğiniz doğduğunda ilk önce 30 dakika emzirmek gerekir. Bu işlem bebeğinizin bağışıklık sistemine katkıda bulunur. 6 ay emzirdikten sonra bebeğinize karbonhidrat, vitamin, protein, yağ ve mineralleri ölçülü bir şekilde verilmesi bebeğinizin hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar.
  • Hasta insanlarla temas : Kalabalık ortamlara mümkün olduğunca girmemesi, ilk 3 ay boyunca odasında ayrı bir şekilde tutulması, odasına çok fazla kişi girmemesi ve bu kişilerin uzun süre kalmamaları gerekir. Gerekirse mevsim değişikliği zamanlarında çocuklarınızı bir süre okula göndermeyin. Çünkü çocuklar genellikle bu dönemlerde mikropları okuldan alırlar.
  • Aşılama : Çocuğunuzun aşılarını eksiksiz ve zamanında yaptırmaya önem verin.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir