Karadeniz İklimi Yetişen Tarım Ürünleri

Ülkemizin kuzey kıyılarında özellikle Doğu Karadeniz’in kıyı şeridinde Karadeniz iklimi görülmektedir. Karadeniz Bölgesi’nde sıcaklık ortalaması yıllık 14 derecedir ve ülkemizin en yağışlı iklimlerinden biri Karadeniz iklimidir. Karadeniz ikliminde dağlar kıyıya paralel uzandığı için tarımsal faaliyetler genellikle dağların denize bakan bölgelerinde yapılmaktadır. Çay, tütün, mısır, fındık, pirinç, keten, erik ve nadiren de olsa turunçgiller bu iklimde yetişen belli başlı ürünlerdir.

Doğu Karadeniz bölgesi çok fazla yağış alan bir bölge olduğu için kıyı şeridindeki Bafra ve Çarşamba ovaları çeltik tarımı yapmak için en uygun yerlerdir. Rize taraflarında yağış fazla olduğu için çay tarımı yaygındır. Artvin’de mısır üretimi, Giresun ve  Ordu kakınlarında ise fındık tarımı yapılmaktadır. Ayrıca bu iklimin uygunluğundan dolayı üzüm, kenevir, keten ve zeytin tarımı da yapılmaktadır.

Ülkemizde Karadeniz bölgesi orman varlığının %27′sine sahiptir. Yani bu oran en çok ormana sahip olan bölgelerden biri olduğunu göstermektedir. Bu bakımdan da tarımsal üretimde ormancılığa bağlı olarak hayvancılık ve arıcılığın da önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir