LYS Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Geçtiğimiz aylarda YGS’ye  giren ve başarılı olan öğrenciler ikinci aşama olan LYS’ye girmeye hak kazandılar. LYS’den sonra ise işin en zor kısmı tercih yapma işlemleri başlayacak.

Her yıl birçok kişi üniversitelere yerleşmekte. Ama neredeyse bu öğrencilerin yarısı tercih etmiş olduğu bölümlerden memnun değildirler. Bu öğrenciler genellikle yakınları tarafından yanlış yönlendirilirler ve yanlış tercihler yaparlar. Bu durum ise öğrencileri sene kaybına uğratmaktadır.

LYS Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeli

Öncelikle herkesin kafasını karıştıran soru puana göre mi yoksa sıralamaya göre mi tercih yapmaları gerektiğidir. Tercihlerinizi yaparken ilk başta istediğiniz bölümleri yazın. Önemli olan sizin istediğiniz bölümlerdir. Tabi bu sıralamayı yaparken kendi sıralamanıza yakın bölümleri tercih edin ve kesinlikle puana göre değil sıralamaya göre tercih yapın. İlk üç yada ilk beş tercihiniz kendi sıralamanızdan yukarıda olsun. Sonraki sıralamaları ise kendi sıralamanıza uygun olarak yapın. En son sıralara dakendi sıralamanızın altında kalan yerleri yazın. Tercih yapmadan önce tercih kılavuzunu okumanız size çok yardımcı olacaktır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir