Nadas Nedir Hangi Bölgede Yapılır

Ülkemiz tarımcılık bakımından elverişlidir ve üretilen tarım ürünleri sayesinde ekonomik kaynaklarımız iyi durumlara gelmektedir. Ürünlerin artırılması ve kalitenin geliştirilmesi için ülkemizde çokça yöntem kullanılmaktadır. Nadas, kullanılan yöntemlerden bir tanesidir.

Nadas coğrafi bir terimdir ve toprağı sürüp o sene dinlenmeye bırakılması anlamına gelir. Bazı bölgelerde bir yıl ekim yapılıp bir yılda toprak sürülür ve o toprak nadasa bırakılır. Bu şekilde toprağı dinlendirmiş ve verimini arttırmak için çalışmış olunur. Bu sayede toprağın içinde bulunan su ve mineral artar. Genel olarak kuraklığın olduğu ve yeterli sulama olanaklarının bulunmadığı yerlerde uygulanır. Bu minerallerin artması diğer ekilen ürünlerin daha verimli olmasına yardımcı olur. Bu yöntemler bir önlem olarak uygulansa da bu şekilde uygulanan tarımdan düşük verim alınır ve nadasa bırakılan bölgelerden elde edilen ürünler yıllara göre değişiklik gösterir. Ülkemizin tarımsal faaliyetlerine son derece özen gösterilmektedir. Nadas işlemi ülkemizde en fazla hangi bölgelerde yapılır ?

Nadas, ülkemizin en fazla İç Anadolu Bölgesinde yapılmaktadır. Diğer bölgeler İç Anadolu bölgesi kadar nadas yapılmamaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir