Kilo almanızın 5 Nedeni

Kilo almanın genellikle fazla yeme ile ilgili olduğu söylenir. Ancak vücudumuzun da bizim kontrol altına alamayacağımız reaksiyonlara karşı tepki gösterdiği düşünülmekte. Aynı zamanda vitamin eksikliği, ilaç kullanımı veya hormonal düzensizlik gibi etmenler de kilo almamıza neden olabiliyor. Kilo almamıza neden olan etmenler şunlardır.

  1. Kullanılan ilaçlar: Doğum kontrol hapları, hormon ilaçları (tiroid), kalp ve kan basıncı ilaçları, steroidler ve bazı ağrı kesici haplar bile kilo almamıza neden olabilir. Bu ilaçların bazıları iştahımızı etkilerken bazıları ise metabolizmayı doğrudan etkileyebilir. Doktorunuza başvurarak yan etkisi bulunmayan başka yöntemler deneyebilirsiniz.
  2. Depresyon: Depresyon için kullanılan anti-depresanlar kilo alımını hızlandırıyor. Aynı zamanda uzmanlar üzgün ve yalnız hisseden insanların, mutlu olanlara göre daha kilolu olduğu sonucuna varmışlardır. Depresyona giren insanlar daha yağlı ve kalorisi yüksek yiyecekleri tercih ederler. Bu durumda da kilo almaları kaçınılmaz olur.
  3. Besin Eksikliği: Magnezyum, D vitamini ve demir eksikliği sonucunda vücudumuzun enerjisi düşer ve metabolizma zarar görür. Düşük olan bu enerjinizi de kafeinli ve şeker içeren gıdalardan almanız kilo almanıza neden olmaktadır.
  4. Yaş İlerlemesi: Yaş ilerledikçe metabolizma yavaşlar ve vücut daha fazla yemek yemeye ihtiyaç duyar. Bu duruma dikkat edilmediği zaman kilo alımı hızlanır.
  5. Sindirim Sistemi Sorunları: Bağırsakların az çalışması kilo alımına neden olmaktadır. Günde bir veya iki defa tuvalet ihtiyacını gidermek normal sayılır ve eğer çıkılmıyorsa vücut yeterince su almamıştır. Bağırsaklarınızı düzenli çalıştırıp kilo problemi yaşamamak için lif bakımından zengin gıdalar tercih edilmelidir ve bol su içilmelidir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir