Türk Dil Bayramı İle İlgili Yazı

Birinci Türk Dil Kurultayının  26 Eylül’de İstanbul Dolmabahçe Sarayında açılışını yapması ile bu tarih Dil Bayramı olarak bilinmekte ve kutlanmaktadır.

Bundan 69 yıl önce yani 12 Temmuz 1932’de kurulan Türk Dil Kurumu, Türkiye Cumhuriyet’inin en değerli ve önemli kurumları arasında yer almaktadır. Atatürk’ünde üstünde fazlaca durduğu ve önem verdiği dil ve tarih, Yeni Türkiye Cumhuriyet’inde önemli bir yere sahipti. İlk olarak, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti 1931 yılında kurulmuş, daha sonra ise 1932 yılında Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulmuştur. Atatürk, dilin ulusallaşmak için ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu biliyordu ve 11 Temmuz 1932 tarihinin gece vakti masasında bulunanlara bununla ilgili “Dil işlerini düşünmenin zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?” şeklinde bir soru yöneltti. Masadaki herkesin bu düşünceye olumlu yönde bakmasıyla “Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun.” denildi ve ertesi sabah Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celal Sahir ve Yakup Kadri’nin İçişleri Bakanlığına başvurması ile Türk Dili Tetkik Cemiyeti kuruldu.(Adı sonradan Türk Dil Kurumu olmuştur)

Yeni kurulan bu cemiyet ile herkeste büyük heyecan ve coşku hakimken Türk Dil Kurultayı da çalışmalara başlamıştı. İçlerinde gazeteci, bilim adamı, devlet adamı ve yazar gibi birçok kişinin katıldığı Türk Dil Kurultayı toplanır. Atatürk olan biten her şeyi yakından takip eder. Türkçemizin gelişmesinde ve zenginleşmesinde Türk Dil Kurultayları önemli bir yere sahiptirler.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir