Osmanlı İskan Politikası Nedir

Bu yazımızda Osmanlı iskan politikası ile ilgili yazı örneğimize ulaşabilirsiniz. Yardımcı olması umuduyla. Konuyla ilgili yorumlarınız ile birlikte bu örneği daha iyi yerlere getirebiliriz.

İnsanların bir yerde yaşayıp hayatlarını sürdürmeleri için oraya yerleşmesine iskan denir. Osmanlı Devleti, başarılı bir iskan politikası izlemiştir. Fethedilen topraklara Osmanlıdaki Türkler yerleştirilmiştir ve fethedilen topraklar Türkleştirilmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda iskan politikası, devlete zarar vermeye çalışan insanların ve toplumun düzenini bozan kişilerin sürgün edilmesini sağlamıştır. Sürgün edilen insanların sürgün bölgesi ise Kıbrıstır.

Osmanlı Devletinde halkın bütünlüğünü sağlamak ve halkın maddi bakımdan iyi bir hale gelmesi için genellikle iskan ettirilenler göçebe yaşam sürdüren topluluklar olmuştur. Fakat iyi giden bu politika bir süre sonra Osmanlı Devletinin fethettiği toprakları tekrar geri kaybetmesi ile o topraklarda yaşayanların Osmanlı topraklarına geri dönmesine neden olmuştur. Böylelikle bu politika kötü bir hale gelerek devletin sosyal ve ekonomik yapısına zarar vermiştir. Ayrıca zorbalık ve göçebelik de çoğalmıştır.

Osmanlı Devletinin iskan politikası çoğunlukla ziraatin arttırılması ve ülke topraklarına yerleştirilen oymaklar üzerine olmuştur. Aynı zamanda Osmanlı Devleti izlediği iskan politikasında Türkmen aşiretlerini kullanmıştır. Bu aşiretlerden vergi alınmaz, ülkelerine geri dönülmesine de izin verilmezdi. Türkmen aşiretlerin kullanılması ülkenin güvenliği sağlanmış olurdu.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir