Tanzimat Fermanını Toplumun Hangi Kesimi İstemiştir Neden

Halkın ve askerlerin sürekli ayaklanmaya başlamasıyla Osmanlı İmparatorluğunun hem doğuda hemde batıda olan üstünlüğü zayıflamaya başlamıştır. Ne padişah ne de halk ve askerlerin bu durumdan hiç hoşnut olmaması nedeniyle bir takım yeniliklere ihtiyaç duyuldu. Bu yeniliklerin başında yasa çıkarma işlemi yer almıştır. Durumu düzeltebilmek için yasa çıkarmak ilk akla gelen şey oldu ve bu nedenle Tanzimat Fermanı ile alakalı çalışmalara başlandı. Bu ferman en çok halkı sevindirmiştir. Devletin halka bazı haklar tanıması, vergilerde adil davranması ve onları güven altına alması durumu düzeltmek için iyi bir yöntemdi. Bu şekilde ayaklanmalar sona erecek ve Osmanlı hem doğudaki hemde batıdaki üstünlüğünü geri kazanacaktı.

Fermanın en önemli ve ilk maddesi halkın can, mal ve namus güvenliğinin sağlanmasıydı. Bunun haricinde devletin halk için verdiği başka sözlerde vardır. Bunlar, rüşvete son verilmesi ve vergide adil olunması ayrıca yargılamanın açık olmasıydı. Erkeklere de dört yıllık mecburi askerlik getirildi.

Tanzimat Fermanı öncesinde insanların can güvenliği yoktu ve birbirlerini rahatça öldürebiliyorlardı. Askerin de halktan istediği malı alması mal güvenliğinin de olmadığını gösteriyordu. Askerler ise belirli bir süreleri olmadığı için devlet ihtiyaç duyduğu sürece asker olarak kalmak zorundaydı ve bu nedenle de askerlik süreli hale getirildi. Vergiler ise fakirlerden daha fazla alınırken zenginlerden çok az miktarda alınıyordu. Bu yüzden de halk adil bir vergi sistemi olmasını istemiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir