Dünya Çocuk Günü İle İlgili Yazı

Her yıl Ekim ayının ilk pazartesi gününde kutlanan Dünya Çocuk Günü ilk olarak 1925 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan bir konferansta ortaya çıkmıştır. Bu konferans yine çocukları ilgilendiren, Çocukların Refahı İçin Dünya Konferansıydı. Bu konferansın yapılmasındaki amaç çocukların gelişimini etkileyen faktörler üzerineydi. Eğitim, yoksulluk, çocukların çalıştırılması gibi önemli etkenler üzerinde çözüm üretmeye çalışılırdı.

Çocuklarımız gelecekteki nesillerimizdir ve onlara ne kadar iyi bir eğitim, ne kadar huzurlu bir yaşam, ne kadar mutluluk verirsek onları geleceğe daha iyi hazırlamış oluruz. Dünya Çocuk Gününün amacı tüm milletlerin çocuklarının barış içinde ve mutlu bir şekilde yaşamasıdır. Bu yüzden 1959 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu geleceğimiz olan çocukların da haklarını olduğunu belirterek Çocuk Hakları Bildirisini yayınlamıştır.

Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onlar bizim büyük umutlarımızdır. Her ulus çocuğuna sahip çıkmalı ve onları birer çiçek gibi yetiştirmelidir. Onları güven dolu ortamlarda yetiştirerek huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri sağlanmalıdır. Çocuklar kötülüklerden ve sömürüden uzak tutulmalıdır. Hiçbir çocuğa dili, dini, ırkı ve cinsiyeti yüzünden ayrım yapılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki çocuklarımız ülkemizin mirasçılarıdır. Onların çok değerli olduklarını unutmamalı ve onları incitmemeliyiz.

Ulu önderimiz Atatürk, hiç bir ulusun düşünmediği bir şey yapmıştır ve içindeki çocuk sevgisini ortaya çıkarmak için 23 Nisanı tüm dünya çocuklarına armağan etmiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir