Karadeniz Bölgesi Tarım ve Hayvancılık

Karadeniz, yüzölçümüne göre çok az ekili-dikili alana sahiptir. Bölgede yalnızca %20’lik bir aranda tarım yapılabilir. Bunun sebebi ise Karadeniz bölgesinin çok fazla dağlık bir alana sahip olmasıdır. Dağlar aynı zamanda yapılan tarımın bir bölgede olmasını engelleyerek dağınık olmasına yol açar. Bölgede tarım yapılabilecek en önemli alanlar; Bafra ve Çarşamba deltaları, Düzce ovası, Suluova, Erbaa, Niksar, Bolu ve Turhal ovalarıdır. Bunların haricinde Karadeniz kıyısında bulunan bazı ovalarda tarım yapmaya elverişli yerlerdir. Bu bölgede tarım yaparken çoğunlukla insan ve hayvan gücünden yararlanılmaktadır. Makine kullanımı için gerekli ortam sağlanamamıştır.

Karadeniz bölgesinde en fazla yetiştirilen ürünler çay, fındık, mısır ve pirinçtir. Çay yalnızca bu bölgede yetiştirilir ve Türkiye’nin fındık gereksinimi en fazla bu bölgeden sağlanmaktadır. Bölgede bu ürünler haricinde soya, şeker pancarı, buğday ve tütün de üretilmektedir.

Karadeniz Bölgesinin dağlık oluşu tarımı olumsuz etkilerken hayvancılığı olumlu yönde etkilemiştir. Dağ çayırları sayesinde hayvancılık yapılabilmektedir. Ayrıca bölgede arıcılıkta yapılmaktadır. Hamsisiyle meşhur Karadeniz, Türkiye’deki avlanan balıkların %80’ini kapsamaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir