Akdeniz Bölgesinin Özellikleri

Akdeniz ikliminin en belirgin biçimde görüldüğü bu bölge, Türkiye’nin güney kıyılarını oluşturmaktadır. Akdeniz Bölgesinde çok sayıda dağ bulunmaktadır ve bu dağlar genellikle kıyıya paralel uzanır. Bölgede bulunan dağlar, Elmalı, Tahtalı, Beydağı, Sultan, Batı Toroslar, Aladağ, Binboğa ve Çiçekbaba dağlarıdır. Bu dağlar kıyıya paralel uzandığı için iç kesimlerde denizin etkisi çok fazla görülmemektedir.

Yine dağların konumu sebebiyle iç kesimler ile kıyı kesimler arasındaki ulaşım oldukça zordur. Ulaşımı kolaylaştırmak adına dağların arasından geçen geçitler yapılmıştır. Bu bölgedeki kıyı tipleri boyuna doğru olduğu için çok sayıda falez görmek mümkündür. Girinti çıkıntının az olması sebebi ile doğal liman oluşmamıştır. Bölgede tektonik olaylar sonucunda birçok karstik şekil oluşmuştur. Seyhan, Ceyhan, Asi, Göksu, Aksu gibi önemli nehirler bu bölgede bulunmaktadır. Ayrıca Çukurova ve Silifke delta ovaları, Beyşehir, Eğirdir, Söğüt ve Burdur gölleri yine bu bölgede yer alan oluşumlardır.

Akdeniz bölgesinde bitki örtüsü makidir. Ancak iç kesimlerde bozkırlara da rastlanmaktadır. Bölgede en fazla nüfusa sahip olan iki şehir Antalya ve Adana’dır. Bölgede çoğunlukla turunçgil ve muz yetiştirilmektedir. Bunların haricinde mısır, soya fasulyesi, pamuk, susam ve yer fıstığı da yetiştirilir. İç kesimlerde gül ve şeker pancarı üretimi de görülmektedir. Hayvancılık çok fazla yapılmasa da kıl keçisi yetiştirilmektedir. Antalya turizm açısından bu bölgede bulunan en önemli şehirdir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir