Dünyadaki En Kurak Yer Neresidir

Dünyanın en kurak yeri Antartikadır. Antartika’da bulunan bazı yerlere yaklaşık olarak 2 milyon yıldır yağmur yağmamaktadır. Normal bir çöl yılda ortalama olarak  254 mm’den az yağış almaktadır. Sahra Çölü de yılda yaklaşık 25 mm yağış alır ve bu sayı Antartika’ya düşen yağışla aynıdır.

Antartika’da bulunan ve kıtanın yüzde ikilik bir kısmını kaplayan, Kurak Vadi diye bilinen Dry Valleys’e asla kar yada yağmur düşmez ve bölgede hiç buz yoktur.

Yeryüzünde bulunan en kurak ikinci bölge ise Şili’de bulunan Atmaca Çölüdür. Bu çöldeki bazı kısımlar yaklaşık 400 yıldır hiç yağış almamıştır. Bölgeye düşen yıllık ortalama yağış miktarı 0,1 mm’dir. Bu çöl Sahra çölünden 250 kat daha kuraktır.

Antartika yalnızca dünyanın en kurak yeri değil aynı zamanda en rüzgarlı ve en fazla su barındıran yerlerden birisidir. Dünyada yer alan suyun yüzde yetmişlik bir kısmı buz halinde bu kıtada bulunur. Ayrıca rüzgarın en sert ve hızlı estiği yer burasıdır.

Dry Valley bölgesinin bu durumda olmasındaki en büyük etmen katabatik rüzgarlarıdır. (Katabatik, Yunanca’da alçalan anlamına gelir) Bu rüzgarlar saatte 320 km’ye ulaşır ve havada bulunan tüm nemi buharlaştırır. Antartika’nın bu bölgesi, oluşan koşullar nedeniyle Mars’a benzetilmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir