Marmara Bölgesinde Yetişen Ürünler

Bu bölgede engebe fazla olmadığından ve makineli tarım yaygın olduğundan dolayı ekili-dikili alan oldukça fazladır. Bu bölgede yetişen ürünler şunlardır:

Zeytin: Zeytin bu bölgede genellikle güney kıyılarında görülmektedir. Çünkü güney kıyılarına Akdeniz ikliminin etkisi daha fazladır. Ülkemizde en çok tüketilen zeytinlerin başında gelen Gemlik zeytinleri bu bölgede yetişir.

Pamuk: En fazla yetiştirildiği yer Balıkesirdir. Bu civarda yaz yağışları daha az olduğu için pamuk yetiştirmeye daha elverişlidir.

Tütün: Marmara Bölgesinin birçok yerinde yetiştirilmektedir. Ancak en iyi ve kaliteli tütünler Adapazarı ovasında bulunur.

Ayçiçeği: Marmara Bölgesi ayçiçeği üretiminde birinci sırada yer alır. Bölgede en çok yetiştirildiği yer ise Trakya’nın iç kesimleri ve Ergene Havzası’dır.

Şeker pancarı: Şeker pancarı daha çok sulu alanlarda yetiştirilir. Marmara Bölgesinde en fazla görüldüğü yerler fabrikaların çoğunlukta olduğu Adapazarı, Susurluk ve Alpullu’dur.

Buğday: Neredeyse tüm bölgede yetiştirilmektedir. Şeker pancarı gibi endüstriyel bitkilerle beraber ekilmez daha çok nöbetleşe bir ekim söz konusudur. Bölge yeterli yağışı aldığından dolayı sulama olmayan yerlerde de yetiştirilmektedir.

Pirinç: Pirinç üretiminin en fazla olduğu bölge Marmara Bölgesidir. Bölgede, Ergene ve Meriç ırmakları pirinç yetiştirme konusunda önemli yerlerdir.

Mısır: Bölgede en sık yetiştirildiği yerler Doğu Marmara ve Trakya’dır.

Meyvecilik: Bölgede çilek, elma, armut, kiraz, şeftali ve kestane gibi birçok meyve yetiştirilmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir