Doğu Anadolu Bölgesinin Tarım ve Hayvancılık

Doğu Anadolu Bölgesi, yerşekillerinin ve ikliminin elverişsiz olması nedeniyle yüzölçümünün yalnızca yüzde onluk bir kısımı tarım için kullanabilmektedir. Bu bölgede yapılan tarım faaliyetleri ise güneyde yer alan çöküntü ovalarında gerçekleşir. Bunlar, Elazığ, Elbistan, Muş ve Malatya ovalarıdır.

Arpa: Çok düşük sıcaklıklara bile dayanıklı olduğundan dolayı bu bölgede yetiştirilen ve en çok tercih edilen üründür. Kısa bir sürede hasat edilebilir ve hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır.

Buğday: Buğday, arpa kadar olmasa da bölgede en fazla ekimi yapılan ikinci üründür.

Tütün: Tütün bölgenin her yerinde olmasa da Bitlis, Elazığ ve Malatya civarında yetiştirilir.

Pamuk: Iğdır ovası ve çevresinde etkinlik gösterir.

Kayısı: Türkiye’de hatta Dünya’da kayısı dendiğinde akla gelen ilk yer Malatyadır.

Bunların haricinde lahana ve patates de burada yetiştirilen ürünler arasında yer alır. Bölgede düşük sıcaklıktan dolayı sebze üretimi yapılamaz.

Hayvancılık konusunda Türkiye’de en elverişli bölge bu bölgedir. Çünkü bu bölgede çayırlardan ve otlaklardan oluşan geniş alanlar vardır. Fakat kışlar çok soğuk ve sert olduğu için bu konuda zorluklar yaşanabilmektedir. Yazın yağan yağmurlar ile geniş alanlı çayırlar oluşur ve büyükbaş hayvancılık gelişir. Güneyde yer alan ovalarda ise küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. Halk geçiminin büyük çoğunluğunu hayvanlardan sağlar. Hayvanlardan et, peynir, tereyağı gibi besinler elde edilir ve ayrıca arıcılığın da geliştiği bu bölge Türkiye’nin bal üretiminin yüzde yirmisini karşılar.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir