Tanzimat Döneminde Çıkarılan Gazetelerin Adları ve Tarihleri

Takvim-i Vakâyi: İlk resmi Türkçe gazete Takvim-i Vakayi’dir. Bu gazete 1831 senesinde Saray tarafından çıkarılmıştır.

Ceride-i Havadis: Bu gazete yarı resmi bir gazetedir ve İngilizlerle birlikte çıkarılmıştır. 1840 senesinde çıkarılan bu gazetede ilim, edebiyat ve ahlakla ilgili yazılar yazılmıştır.

Tercüman-ı Ahval: Agah Efendi ve Şinasi tarafından 1860 senesinde çıkarılmıştır. Tercüman-ı Ahval ilk özel Türkçe gazete olma özelliğini taşır. Şinasi tarafından yazılan ve Türkiye’nin ilk tiyatro eseri olan Şair Evlenmesi bu gazetede yayımlanmıştır.

Tasvir-i Efkâr: Önce 1862 yılında Şinasi’nin tek başına, daha sonra ise Namık Kemal’in 1865 senesinden sonra 2 yıl boyunca çıkarmış oldukları gazetedir. Şinasi’nin bu gazetede yazmış olduğu makaleler dikkat çekmiştir. İlk defa düzenli sayfa örneklerini bu gazete ortaya koymuştur.

Muhbir: 1866 senesinde Ali Suavi’nin çıkardığı bu gazete Ali Suavi’nin Londra’ya kaçması ile birlikte orada çıkarılmaya devam etmiştir.

Hürriyet: Namık Kemal ve Ziya Paşa bu gazeteyi 1868 senesinde Londra’da çıkarmışlardır. Daha sonra ise Cenevre’de Ziya Paşa tarafından çıkarılmaya devam etmiştir.

İbret: Avrupa’dan geri dönen Namık Kemal’in kendi düşünce ve siyasi yazılarını yayımladığı bu gazete 1871 senesinde çıkarılmıştır.

Devir: Ahmet Mithat Efendi tarafından 1872 senesinde çıkarılmıştır.

Bedir: Bu gazete de Ahmet Mithat Efendi tarafından 1872 senesinde çıkarılmıştır.

Tercüman-ı Hakikat: Yine Ahmet Mithat Efendi tarafından çıkarılan bu gazete 1878 yılına aittir ve sanatçı kendi romanlarını bu gazetede yayımlamıştır.

Sabah: Şemseddin Sami tarafından 1876 senesinde çıkarılmıştır.

Tercüman-ı Şark: Yine Şemseddin Sami tarafından 1878 senesinde çıkarılmıştır.

Hadika, Sıraç, Mec-mua-i Ebuzziya, Basiret, İstanbul ve Vakit çıkarılan diğer gazetelerdir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir