Büyük Taarruzla İlgili Kısa Bilgi

26 Ağustos 1922 sabah 5.30 sularında Türk topçusunun açtığı ilk ateş ile savaş başlamıştır. Aynı günün akşamı ve ertesi gün düşmanın neredeyse tüm cepheleri düşürüldü. Cepheleri düşen düşman ordusu geri çekilmek zorunda kaldı.

Düşmanın temel orduları ise 30 Ağustos tarihinde ortadan kaldırılmıştır. Geriye çekilen düşman ordusunu takip etmeye başlayan Türk ordusu Çanakkale’ye kadar ilerlemiştir ve burada İngilizlerle yakın temasta bulunmak istemişlerdir. Fakat İngiliz sömürgelerinin olumlu yaklaşmamasının üzerine Mustafa Kemal boğazlarda tarafsız bir bölge oluşmasını engellemiş ve kabul etmemiştir.

29 Eylül’de yapılan görüşmeler sonucunda Mustafa Kemal ordu tarafından saldırıların sona erdiğini bildirir ve Yunanlıların Trakya’yı derhal boşaltmalarını söyler. Büyük Taarruzun sonucunda vatani direnişin sıcak savaş bölümü sona erer. Bu savaştan sonra Mudanya’da bir konferans toplanır ve bu konferansta bir antlaşma yapılır. Bu antlaşmaya Mudanya Ateşkes Antlaşması denmiştir. Bu antlaşmanın sonucunda ise;

-İstanbul ve Trakya’nın Doğusu hiç savaşılmadan alınmıştır.

-Yapılan ulusal direniş hemen hemen tüm ülkelerde duyulmuştur. İngiltere hükümeti de bu savaştan sonra görevini terk etmiştir.

-Bu antlaşma sonunda Mondros Ateşkes ve Sevr Antlaşması işlevlerini kaybetmiş ve kaldırılmışlardır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir