Mondros Ateşkes Antlaşmasından Sonra Kurulan Zararlı Cemiyetler ve Amaçları

Mondros Ateşkes Antlaşmasından sonra kurulan zararlı cemiyetler ve o cemiyetlerin amaçları şöyledir;

İslam Teali Cemiyeti: Saltanatı ve halifeliği güçlendirip özgürlüğümüzü koruyacağını savunanmuşlardır. İslam Teali Cemiyeti asıl ayaklanmasını Konya’da başlatmışlardır.

Kürt Teali Cemiyeti: Bu cemiyetin asıl amacı özgür bir ülke kurmaya çalışmaktır ve bu amaca ulaşmak için 1919 yılında çıkarılan Wilson yasalarını örnek göstermişlerdir. Fakat amaçlarına ulaşamamışlardır. Bazı aşiretler ve kişilerin ulusal direnişi desteklemeleri sonucunda bu cemiyet ortadan kalkmıştır.

Sulh ve Selameti Osmani ile İngiliz Muhipleri Cemiyeti: Kendi çıkarları için düşmanla işbirliği yapmışlardır. Saltanatın korunması için İngilizlerin himayesine girmemizi istemişlerdir.

Wilson Prensipleri Cemiyeti: Bu cemiyet ise ABD himayesine girmek istemiştir. Ufak ve etkisiz bir cemiyet olduğu için bu cemiyette bulunanlar bir süre sonra taraf değiştirmiş ve ulusal direnişi destekleyerek Kurtuluş Savaşında savaşmışlardır.

Mavi Mira Cemiyeti: Yunanlıların yardımıyla kurulmuş bir cemiyettir ve devamlı isyan çıkarmışlardır.

Pontus Cemiyeti: Cumhuriyetin kurulmasına engel olan ve sürekli çatışmalar çıkartan bu cemiyetin asıl amacı Karadeniz topraklarında Pontus Rum devleti kurmaktır. Bu cemiyete Ermenilerde destek vermişlerdir.

Musevi Cemiyeti: Anadolu’da toprak istemeyen bu cemiyetin amacı Filistin üzerinde bir devlet kurmaktı.

Hınçak- Taşnak ve Sütyun cemiyetleri: Mondros Antlaşmasında yer alan maddelerden yararlanmaya çalışan bu cemiyetin amacı Büyük Ermenistan Devletini kurmaktı.

Hürriyet ve İtilaf Partisi: Bu parti en fazla etkiyi gösteren partidir. Kurtuluş direnişine en fazla kaşıt olan cemiyettir.

 

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir