Takvimin Ortaya Çıkışı ve Takvim Çeşitleri

Takvim, zamanı gün, hafta, ay ve yıllara ayırarak belirli bir düzen içerisine sokan çizelgeye denir.

Takvimi ilk defa kullananlar Babil kavimleridir. Babil kavimlerinin kullandıkları takvimde birbirlerinin arkasından gelen dolunayların arasında 29,5 günlük bir zaman farkı vardır ve bu zaman farkına kameri ayı denir. Mısırlılar ise güneş yılı takvimini yapmış ve kullanmışlardır. Mısırlıların bu takvimi yapması yaşadıkları yerdeki Nil nehrinin taşma zamanına göre ayarlanmıştır. Babil ve Mısırlıların haricinde Mayalar da kendi takvimlerini yapmaya uğraşmışlardır ama bu takvimi yaparken yıllık düzenlemede sorun yaşamışlardır. Mayaların yapmış oldukları bu takvimde geçmişe ve geleceğe ait günler bulunuyordu.

İçerisinde bulunduğumuz zamanda kullandığımız takvimler 8. yüzyılda ortaya çıkmıştır. Kullanılan bu modern takvimleri ilk kez Jülyen takvimine çeviren ise Jül Sezardır.

Türklerin takvim üzerindeki çalışmaları ise Celaleddin Melikşah döneminde yapıldı. Celaleddin Meliksaş döneminde yapılan bu takvime Celali Takvim adı verildi. Güneşe göre yapılan bu takvimde İlkbaharın ilk günü yılbaşı olarak sayılırdı. Jülyen takviminde ise yılbaşı Mart ayına denk geliyordu ve bu yüzden işlerde mali aksaklıklar olması, bu takvime sonradan Rumi takvim denilmesine yol açmıştır.

Türklerin uzun bir süre kullandığı bir takvim vardır. Bu takvim on iki hayvanlı takvimdir ve bu takvimin üzerinde on iki ayı temsil eden on iki hayvan bulunmaktadır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir