Cumhuriyetten Önce Kullanılan Uzunluk Ölçüleri

Osmanlılar endaze adında bir ölçü birimi kullanmaktaydı. Bu ölçü birimi 60 – 65 santimetreye denk gelmekteydi. Kullanılan bir diğer uzunluk ölçüsü ise  arşın idi. Arşın, parmak ucundan omuza kadar olan bir uzunluğu tanımlar ve 75,5 santimetreyi tekabül eder. Bunların dışında kulaç, adım, ayak gibi ölçülerde kullanılırdı. Fakat kullanılan bu uzunluk ölçüleri kesin bir sonuç vermemekteydi. Özellikle adım, kulaç ve ayak kişiden kişiye değiştiği için çok fazla güven duyulmuyordu. Bu uzunluk ölçüleri 26 Mart 1931 tarihinde kaldırılmıştır. Bu ölçü birimleri yerine 1782 sayılı yasaya göre Uygur Devletinde kullanılan metre sistemi getirilmiştir. O yasadan itibaren kullanılan ölçü birimleri,milimetre, desimetre, santimetre, metre, dekametre, hektometre, kilometredir.

Kullanılan Eski Ölçüler

Çarşı Arşını: En fazla kullanıldığı yerler çarşı ve pazarlardı. Çarşı arşını metre sistemine göre 68 santimetreye tekabül ediyordu.

Bina ve Mimar Arşını: Bu arşın metre sistemine göre 75.8 santimetreye denk gelirdi. Bu arşın birçok değişikliğe uğramıştır. Abanoz ağacından bina ve mimar arşını yaptıran Üçüncü Selim Han bu arşını kütüphanelere koyarak kullanılmasını istedi. Bu arşının iki yanı farklı ölçüdeydi. Bir yanı 24 parmağa denk 10 eşit uzun parçadan oluşurken diğer yanı 20 eşit parçadan oluşurdu.

  • Endaze:

1 endaze = 8 rubu
1 rubu = 2 kirah

  • Çarşı Arşını:

1 çarşı arşını = 8 rubu

  • Zirai:

1 merhale = 2 berid
1 berid = 4 fersah
1 fersah = 3 mil
1 mil = 2500 zirai
1 kulaç = 2,5 zirai

  • Parmak:

1 parmak = 12 hat
1 hat = 12 nokta

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir