Genital Hijyeni Korumanın 10 Altın Kuralı

Özellikle kadınların sağlıklarına ve bakımlarına özen göstermeleri gerekir. Kadınların en çok dikkat etmeleri gereken yer genital bölgesidir.  Bu bölgeyi daha hijyenli hale getirmek için dikkat edilmesi gereken 10 altın kural ;

  1. Vajinanızın içini temizlemek için doktorunuz herhangi bir öneride bulunmamışsa, hijyen sağlayan ürünleri kullanmamalısınız. Tam tersi dış genital bölgeyi bu ürünlerle temizlemeniz bir sorun teşkil etmez.
  2. Tuvalet ihtiyacınız sonucu temizliğinizi önden arkaya doğru yapmak önerilir ve bu oldukça önemlidir. Bu şekilde yapılmazsa bakteriler vajinaya ulaşabilir.
  3. Genital bölgenizi kuru tutmanız gerekmektedir. Çünkü mantar ve diğer bakteriler nemli ortamda daha kolay ve hızlı bir şekilde ürerler.
  4. Cinsel ilişki sonrasında ve diğer zamanlarda idrarı hissettiğiniz an tutmamalı ve bu ihtiyacınızı gidermeniz gerekmektedir.
  5.  Cinsel ilişkiye başlamadan önce kayganlık oluşmasını bekleyin. İsterseniz doktorunuzun önerisi ile kayganlaştırıcı kullana bilirsiniz.
  6. Adet döneminizde pedinizi ve kullanıyorsanız tamponunuzu sıkça değiştirin. Uzun süre değiştirilmediği takdirde problemler ortaya çıkabilir.
  7. Cinsel yolla bulaşan herhangi hastalığa sahip biriyle cinsel ilişki yaşayacaksanız mutlaka kondom ile korunun.
  8. Kıl kökünüzün enfeksiyon kapmasına neden olan ağda ve jilet aynı zamanda genital bölgenin kolay bir şekilde tahriş olmasına neden olur.Bu yöntemler yerine makasa kullanmayı tercih edebilirsiniz.
  9. Dışarıda olduğunuz zaman tuvalet ihtiyacınızı gidermek için klozetlerdeki tek kullanımlık kağıtlardan mutlaka yararlanın. Bu yerlerdeki başka bir sorunda tuvalet içindeki kirli suyun genital bölgenize sıçraması. bunu önlemek için ilk önce kirli suyun üzerini peçete ile kapatabilirsiniz.
  10. Sorun yaşamıyor olsanız da yılda bir kez jinekolojik muayenenizi yaptırın. Bu tanısı kolay olmayan ve geç teşhis edilen hastalıkların tedavisi için oldukça önem taşır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir