İdeal Ayakkabı Nasıl Olmalı

Modaya uygun giyinmek için tercih edilen ayakkabılar genellikle sağlık açısından zararlı oluyor. Bu ayakkabılar ayaklarda burkulma, su toplama, soyulma ve nasır gibi birçok zarara yol açmakta. Peki ayakkabı alırken nelere dikkat etmeliyiz ve ideal bir ayakkabı nasıl olmalıdır?

Ayağımızda çeşitli zararlara yol açan 6 yanlış ayakkabı seçimi vardır.

1-Önü daralan ve ayağı sıkan ayakkabılar: Kadınların en sık kullandığı ayakkabılar bu türden ayakkabılardır. Bu ayakkabılarda en çok yaşanan problem uzun süre ayakta kalma sonucunda oluşur. Topuklu ayakkabılar,botlar, önü daralan ve ayağı sıkan ayakkabılar parmakların rahat hareket etmesini engelleyerek parmakların şeklinin bozulmasına neden olur.

2-Yüksek topuklu ayakkabılar: Bu tarz ayakkabılarda ağırlık tarak kısmında olduğundan dolayı parmaklara çok fazla yük biner ve zamanla hem ayakta hemde parmaklarda şekil bozuklukları oluşur.

3- Çok yüksek platformlu ayakkabılar: Genelde moda için giyilen bu ayakkabılar denge konusunda zorluk çıkartmaktadır.

4- Tamamen topuksuz ayakkabılar: Genelde bez ve süet olan bu ayakkabılar gençler tarafından çok fazla tercih edilmekte. Bu ayakkabılar iç tabanı hiç desteklemez ve içe basmaya eğilimli kişilerde durumun daha da kötüye gitmesine neden olur.

5- Bir numara büyük ayakkabılar: Bir numara büyük seçilen ayakkabılar genelde ayaklarda yaralara sebep olur. Çünkü adım attığımızda ayakkabı önden vurarak arkada boşluk bırakır ve topuk hareket ederek sürtünmeye sebep olur.

6- Çok sert derili ayakkabılar: Bu ayakkabılar ayağın işlevini bozmaktadır. Çünkü ayakta esneme ve yumuşama olmaz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir