Lozan Barış Antlaşmasının Maddeleri Nelerdir

24 Temmuz 1923’de İsviçre’nin Lozan kentinde imzalanan antlaşmanın maddeleri şöyledir:

1-Fransızlarla imzalanan Ankara antlaşması ile Türkiye-Suriye sınırları belirli olmuştur.

2-İngiltere ve Türkiye Musul üzerinde bir anlaşmaya varamadığı için Irak sınırı konusunda kendi aralarında bir anlaşmaya vardılar.

3-Gökçeada ve Bozcaada Türkiye’ye verilirken diğer Ege adaları Yunanistan’a verilmiştir. Ayrıca Karaağaç istasyonu ve Bosnaköy savaş tazminatı gerekçesiyle Türkiye’ye verildi. Türk sınırına yakın olan Yunan adaları silahsızlandırıldı ve Türk-Yunan sınırları belli olmuş oldu.

4-1639’da Safeviler ile Osmanlı Devleti tarafından imzalanan Kasr-ı Şirin antlaşması ile Türkiye-İran sınırları çizilmiş oldu.

5-Kapitülasyonların neredeyse tamamı kaldırıldı.

6-Azınlıklar Türk uyruklu insanlarla eşit kabul edildi ve ayrımcılık yapılmaması kararlaştırıldı.

7-Birinci Dünya Savaşı yüzünden İtilaf devletleri istemiş oldukları tazminatlardan vazgeçtiler. Fakat yalnızca Yunanistan tazminat olarak Karaağacı verdi.

8-Osmanlı Devletinin tüm borçları, Osmanlı’dan ayrılan diğer tüm devletlere pay edildi. Türkiye’ye düşen pay ise kağıt para ve taksit şeklinde ödenecektir. Böylelikle Düyun-u Umumiye bir daha kullanılmamak üzere kaldırılmıştır.

9-Herkesin üstünde durduğu ve çok sık tartışılan Boğazlar mevzusuna geçicide olsa bir çözüm yolu bulundu. Bulunan bu çözüm yolu ile tehdit unsuru oluşturmayan gemi ve uçaklar boğazdan karşıya geçebilir. Boğazlardan geçişi sağlamak amacıyla uluslararası bir kurul oluşturuldu ve bu kurulun başkanı bir Türk’tü. Ayrıca boğazların her iki tarafı da askersizleştirildi.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir