Osmanlı Devletinde Gelir Kaynakları

Osmanlı Devletinde ekonominin yeri devletin ve toplumun değeri kadar önemliydi. Osmanlıda devlet, halkın ve kendisinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için elinden gelen her şeyi yapardı. Devlet için toplumun huzur ve eşitlik içerisinde yaşaması çok önemliydi.  Çünkü asıl üretim toplum tarafından yapılıyordu. Ana ürünlerin  yeteri kadar üretilmesine büyük önem veren Osmanlı Devleti, ithalata serbest bir şekilde izin verirken bazı malların ihracatının sınırlı olarak yapılmasını öngörürdü. Osmanlı devletinde ki gelir kaynakları ise şunlardır;

1-Tarım: Osmanlı Devleti bulunduğu coğrafi konumun ve coğrafi yapının müsait olmasından dolayı gümrükten vergi alırdı. Alınan bu vergilerin önemli olmasının en büyük sebebi Osmanlı sınırları içerisinde İpek ve Baharat yollarının yer alması idi. Kervansaraylar, bedestenler ve hanlar ticarete amacı ile yapılmış yerlerdir.

2- Sanayi: Osmanlı Devleti içerisinde bakır, gümüş, altın, demir işlemeciliğinin yapılması bunlar için uygun maden alanlarının var olduğunu göstermektedir. Bu maden alanları insanlara kiralanmaktaydı ve temel endüstri kurumları devletin yönetimindeydi. Bu işlerde marifetli kişiler ise devlete alınmaktaydı.

3- Hayvancılık: Osmanlı sınırları içerisinde yarı göçebe ve göçebe bir yaşam tarzı sürdürenler hayvanlar için vergi verirken at üretimi yapanlar ayrı bir öneme sahipti.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir