Pers İmparatorluğu Hakkında Bilgi

Pers İmparatorluğu, 2.Keyhüsrev liderliğinde İ.Ö 5. yüzyılda Medleri yenmiştir ve büyük bir devlet haline gelmiştir. 2. Keyhüsrev zamanında birçok yer fethedilerek ülke daha da zengin bir hale gelmiştir. Fethedilen en önemli yerler Babil ve Fenikedir. Bu imparatorluk, Ermenistan, Lidya ve Krezus’u fethederek bütün Anadolu’yu kendi kontrolü altına almıştır. 2.Keyhüsrev Babil’in fethinden sonra kendisini Babil kralı olarak tanıtmıştır. Son olarak Mısır’ı fethetmeyi amaçlayan 2 Keyhüsrev, Mısır’ın kuzeyindeki kabilelerle savaştığı esnada yaşamını yitirmiştir. Keyhüsrev öldükten sonra imparatorluğun başına oğlu Kambis geçmiştir. Babasının fethetmek istediği yer olan ancak savaş sırasında öldürüldüğü Mısır’ı, Kambis fethetmiş ve toprakları Kartacalılara kadar genişletmiş fakat Kartacalıları geçememiştir. Kambis döneminde İran kabilelerinin arasında çok fazla ayaklanma yaşanmıştır ve bu ayaklanmalar büyük sorunlar yaratmıştır. Ayaklanmaların başında Gomata adında bir Med rahibe vardır.

Kambis, Mısır’ı fethedip geri evine dönerken hayatını kaybetmiş ve onun yerine imparatorluğun başına 1.Darious geçmiştir. Darious isyanları bastırmış ve birçok devrimsel olaya imza atmıştır. Bu yüzden Pers İmparatorluğundaki en önemli isimdir. 1.Darious’da fetihlere devam etmiş ve sınırları Hindistan’a kadar genişletmiştir.Fakat bu seferde Türklerin ataları olan İskitler’de kalmışlardır. İskitlere yenilen 1.Darious hedefini değiştirmiş ve Batıya yönelmiştir. Batıda Trakya, Makedonya ve Ege kıyılarını fethetmiştir. Yunanlılara komşu olan Persler burada Salamis Deniz Savaşını gerçekleştirmişlerdir.

1.Darious’tan sonra imparatorluğun başına 2.Artakserkes geçmiştir ve onun döneminde imparatorluk çöküşe geçmiştir. Pers İmparatorluğu 3.Darious döneminde Büyük İskender’in saldırısına uğramış ve yıkılmıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir