1. Dünya Savaşı Gizli Antlaşmalar Hakkında Bilgi

Birinci Dünya Savaşı sırasında imzalanan gizli antlaşmalar

  • 1915 Boğazlar Antlaşması: İngiltere’nin ve Fransa’nın Rusya’yı kendi saflarına çekmek için yaptıkları bir antlaşmadır. Boğazların Rusya’ya verileceğine dair bir anlaşma sağlanmıştır.
  • 1915 Londra Antlaşması: İtilaf Devletleri tarafından İtalya ile yapılan bu antlaşmada, İtalya’nın İtilaf Devletlerine geçmesi durumunda 12 adaya sahip olacağı konusunda anlaşılmıştır.
  • 1916 Sykes-Picot Antlaşması: Bu antlaşmada İngiltere ve Fransa, Osmanlı topraklarını kendi aralarında pay etmişlerdir.İngilizler Irak’ı alırken, Fransızlar, Çukurova, Güneydoğu Anadolu, Musul ve Suriye’yi alacaklardı. Ayrıca diğer yerleri kontrol etmek amaçlı Fransız ve İngilizlerin kontrolünde olan bir uydu Arap devleti kurulacaktı.
  • 1916 Petrograd Antlaşması: Ruslar, hem boğazları hem de Doğu Anadolu’dan – Trabzon’a kadar olan kıyı kesimlerini alacaklardı.
  • 1916 Mac – Mahon Antlaşması: İngilizler’in çıkarları için Araplarla yaptığı bir antlaşmadır. Antlaşmaya göre Araplar Osmanlı Devletine karşı bir isyanda bulunurlarsa İngilizler bağımsız bir Arap devleti kuracaklardır.
  • 1917-Saint Jean de Maurienne Antlaşması: İtilaf Devletlerinin İtalya ile yaptığı antlaşmadır. Savaştan çekilen Rusya’ya vaat edilen güneydoğu İtalyanlara vaat edilmiştir.

Bu antlaşmaların tamamı Bolşevik Devriminden sonra kamuoyuna sunularak uygulanmalarına fırsat verilmemiştir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir