Tarihi Kaynaklar Kaça Ayrılır, Tarihi Kaynaklar Nelerdir

Tarihle ilgili araştırmalar yapan insanlar birçok farklı kaynaktan yararlanmaktadırlar. Tarihçi insanlar bu kaynakları sıralayıp bir düzene sokarak yorumlamaktadır. Tarihi kaynaklar çoğunlukla yazılı olarak bulunmaktadır ve tarihle alakadar olan insanlar genellikle yazılı kaynaklardan yararlanır. Tarihi kaynakları, yazılı kaynaklar,sözlü kaynaklar ve diğer kaynaklar olmak üzere ayırabiliriz.

Yazılı Kaynaklar

  • Arşiv Kaynakları: Bu kaynaklar özel bir kamu kurumuna ya da kişiye ait kaynaklardır. Çoğunluğu resmi belge ve yazışmalardan ibaret olan arşiv kaynakları ayrıca birçok önemli belgeyi  de kapsamaktadır.
  • Yayınlanmış Resmi Kaynaklar: Bulunduğu dönemin yasalarını, kararlarını ve hükümlerini içermektedir.
  • İncelenen Yılların Kaynakları: O dönemin anıları, yapıtları ve edebi eserlerini içermektedir. Tarihçiler bu kaynaklardan sıkça yararlanmaktadır. Tarihçi kendi dönemiyle ilgili bir araştırmada bulunuyorsa bu kaynaklardan yararlanır.

Sözlü kaynaklar ise o dönemin yaşayan insanları ile görüşülerek elde edilen bilgiden oluşmaktadır. Sözlü kaynakların bir diğer adı Sözlü Tarihtir.

Diğer Kaynaklar

Bu kaynaklar yazılı ve sözlü kaynakların yeterli olmadığı zamanlarda kullanılır. Bunlar genellikle fotoğraf veya çeşitli envanterler olabilmektedir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir