Baharat Yolu Osmanlıyı Nasıl Etkilemiştir

Baharat Yolu Buhur Yolu olarak da bilinmektedir. Bu yolu İpek Yolu gibi ticari açıdan önemli bir role sahiptir ve üzerinden kervanlar geçmektedir. Bu yol ilk olarak Baharat Ormanlarından başlar, daha sonra Sibve nehrinden geçilir, oradan da sırasıyla Katban, Moarab, Moin ve Kızıldenize gidilir. Son olarak Mekke’ye ulaşan bu yol buradan sonra üçe ayrılmaktadır.

İlk yol, Filistin, Finike limanları ve  Sayda ile Şam şehirlerine çıkmaktadır. İkinci yol, Beyn-ü Nehreyn ve Ninova’ya çıkmaktadır. Üçüncü yol ise Sina yarımadasından Mısır’a çıkmaktadır. 

Fakat güzergahlar arasında bulunan en önemli iki nokta Hadramut ve Yemendir. Çünkü baharat alışverişinin olduğu noktalar tamda bu bölgelerdir. Bu alışverişler genellikle Hamir padişahlarının kontrolünde gerçekleşir. Bu şekilde geçen kervanlardan sürekli vergi alınmaktadır. Bu yolun isminin Baharat Yolu olma sebebi, Afrika, Çin ve Hindistan’dan Arap yarımadasına getirilen baharatların bu yol üzerinden getirildiği için böyle olmuştur. Denizcilik geliştikçe bu yol önemini git gide kaybetmeye başlamıştır.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir