Depresyon Kurtulma Yolları

Ara sıra kendimizi mutsuz, üzüntülü, çaresiz ve umutsuz hissederiz. Sevdiğimiz insanları kaybetmek, işyerinde yaşanan stres, evliliklerde veya yakın ilişkilerde yaşanan sorunlar, başarısız olma durumu, yaşanan sıkıntılarla başa çıkamama önemli yaşam değişiklikleri yoğun üzüntüye neden olabilir. Bu durumlarda kişide beklenmedik bir zamanda ve nedensiz bir şekilde mutsuzluk
ve çökkünlük yaşanır. Bu mutsuzluk ile çökkünlüğün uzun sürmesi ve yaşamı olumsuz yönde etkilemesi depresyon olarak tanımlanır. Bu süreç yıllarca veya aylarca sürebilir. Bu kişiler kolay bir şekilde tedavi edilebilirler. Yalnız bu depresyon tedavisi hemen sonuç vermez. Tedavi sürecinde, kişi kendini daha iyi hissedecektir. Fakat bu iyi halin koruması için birtakım önlemler alması gerekir. Bunlar ;

– Mutlu hissettiğiniz etkinliklere katılın. Hayatla iç içe olmak kendinizi iyi hissettiğiz şeyler yapmakla sağlana bilir.

– Büyük sorumluluklar almaktan kaçının.

– Hem sağlığınız hem de hareket etmek için spor yapın. Spor yaptığınız zaman endorfin hormonunuz artar ve sizi iyi hissettirir.

– Sağlıklı ve düzenli bir şekilde beslenin. Vücudun ve beynin düzgün olarak çalışması için sağlıklı beslenmek şarttır.

– Uyku insanı tazeler, streslerle baş edebilmek için güç verir. Bu yüzden uyku düzenine dikkat edilmesi gerekir.

– Sosyal hayatınız olmalı. Tek başınıza kalmak yerine sevdiklerinizle, akraba, komşu veya arkadaşlarınızla birlikte zaman geçirmeye özen gösterin.

– Olaylara daima pozitif yönde bakın. Olumsuz düşüncelerinizden kurtulup bu düşünceleri pozitif yönde değiştirin.

– Önemli kararlar almaktan kaçının.

– Strese neyin neden olduğunu fark etmeniz, stresle baş etmenizi kolaylaştırır.

– İlaç tedavisi alıyorsanız aldığınız ilaçlarınızı düzenli bir şekilde kullanın. Psikoterapi görüyorsanız düzenli olarak seanslarınıza gitmeye özen gösterin.

Kendinizi asla suçlamayın. Depresyon sizin seçtiğiniz bir durum değil, başınıza gelen beklenmedik bir durumdur. Bu dönemde en önemli olan şey yardım almayı kabul etmenizdir. Kendinize zaman tanımalı ve bu süreçte yılmamanız gerekmektedir. Eski yaşantınıza dönmeniz biraz zaman alacaktır.

 

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir